Placki z cukinii i marchewki

29.9.16


Placki z cukinii i marchewki to bardzo zdrowe a zarazem szybkie danie. Polecam wypróbować na obiad lub szybką przekąskę, idealne również do lunch-boxa, zarówno na zimno jak i na ciepło.




Składniki:
- 2 duże marchewki
- 2 cukinie
- 2 duże jajka lub 3 małe
- 8 łyżek mąki
- zielona pietruszka
- sól, pieprz
- olej do smażenia




Cukinię starłam na tarce na dużych oczkach, wsypałam do durszlaka, posypałam solą i zostawić na 15 minut, aż cukinia puści wodę. W tym czasie obrałam marchewkę,  na grubych oczkach. Po 15 minutach odcisnęłam cukinię z wody. Do garnka wsypałam cukinię, marchewkę, pietruszkę. Następnie wbiłam jajka i wsypywałam po łyżce mąki mieszając dużą łyżką. Placki smażyłam na rozgrzanym oleju do zrumienienia z każdej strony. Następnie placki odsączyłam na ręczniku papierowym z nadmiaru oleju. Placki najlepiej smakują z lekkim sosem czosnkowym.

Sos czosnkowy:
- 200 g jogurtu natruralnego
- 1 ząbek czosnku
- szczypta słodkiej papryki
- sól
- pieprz
- słodka papryka

Do jogurtu naturalnego dodałam przeciśnięty przez praskę czosnek. 
Doprawiłam słodką papryką, solą i pieprzem do smaku.



Tarta z malinami i białą czekoladą

23.9.16


Spód:

-300g mąki pszennej
-150g zimnego masła
-2 jajka
-1,5 opakowania cukru wanilinowy
-2 łyżki mleka

Do miski przesiać mąkę pszenną, dodać pokrojone w kostkę masło, cukier wanilinowy, jajka oraz 2 łyżki zimnego mleka. Ciasto energicznie zagnieść do uzyskania jednolitej konsystencji. Przygotować formę do tarty o średnicy 30 cm, posmarować masłem i wykleić dokładnie ciastem. Wstawić do lodówki na ok. 30 min. Na ciasto wyłożyć papier do pieczenia i wsypać surowy ryż/groch/fasolę (obciążnik, aby ciasto się nie unosiło).
Ciasto z obciążnikiem piec ok. 12 minut w temp. 170 stopni Celsjusza, a następnie ściągnąć papier z ryżem i piec 8 minut, aż ciasto będzie lekko przypieczone.

Nadzienie:

-250g śmietanki 30%
-125g białej czekolady
-3 duże jajka
-250g mrożonych malin

Białą czekoladę połamać na kostki, wrzucić do garnka i rozpuścić w kąpieli wodnej. Następnie należy dolewać śmietankę cały czas mieszając. Do nadzienia wbić jajka i zmiksować. Na podpieczony spód wyłożyć maliny, zalać masą czekoladowo-śmietanową i piec w temperaturze 170 stopni C przez 20 minut. 




Chleb pszenno-żytni na zakwasie

21.9.16


 Dzisiaj bardzo prosty i szybki przepis na chleb pszenno-żytni na zakwasie. Chrupiąca skórka, pełnoziarnisty środek tworzy idealne i przede wszystkim zdrowe połączenie. Często nie zdajemy sobie sprawy ile składników, w tym większość niepotrzebnych zawiera pieczywo z ciasta mrożonego. Przede wszystkim są to: barwniki, emulgatory, spulchniacze.Dlatego warto poświęcić trochę czasu na wypiek domowego, zdrowego chleba.





Jak przygotować zakwas: 


-można dostać od znajomego
-wyhodować samemu

Zakwas należy hodować 5 dni, potrzebne nam będą: 
-250g mąki żytniej
-250 ml ciepłej wody (ok. 30-40 stopni C)


Pierwszego dnia do wyparzonego słoika dodać 50g mąki i 50ml ciepłej wody i wymieszać. Zakwas przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce. Następnego dnia dodać kolejną porcję: 50g mąki i 50 ml ciepłej wody i porządnie wymieszać. Czynność należy powtarzać łącznie przez 5 dni. Po 5 dniach zakwas jest gotowy i możemy go użyć do wypieku chleba. 

A teraz przepis na chleb:

Składniki:

-1 kg mąki pszennej tortowej
-0,5 kg mąki żytniej typ 720
- 1 szklanka mieszanki: płatki owsiane, siemię lniane, otręby
-0,75 szklanki słonecznika
-0,5 szklanki pestek dyni
-0,5l letniej wody
-5 łyżeczek soli
-4 łyżki zakwasu
Suche produkty wymieszać, dodać zakwas i wodę, wyrobić drewnianą łyżką. Odłożyć 4 łyżki do słoika (zakwas można przechowywać 2 tygodnie w lodówce). Ciasto rozłożyć na dwie foremki keksowe, przykryć ścierką i odstawić na 8-10h. Piec w temperaturze 200 stopni C przez 1 godzinę.



Naleśniki z cukinią i szpinakiem oraz domowym sosem paprykowym

19.9.16

Pod koniec lata pojawiają się w sklepach piękne i czerwone papryki oraz najświeższe cukinie. Korzystając z okazji przygotowałam naleśniki z tartą cukinią, szpinakiem, fetą i serkiem białym oraz domowej roboty sosem paprykowym.


Naleśniki (link do przepisu)

Farsz:

- 3 cukinie
-paczka świeżego szpiaaku (250g)
-2 ząbki czosnku-
- 150g ricotty
-100g fety
-sól, pieprz do smaku
-oliwa z oliwek 
-1 łyżka masła

Cukinię należy umyć i zetrzeć na tarce, następnie posolić i odstawić na 15 minut. Gdy cukinia puści wodę, należy ją odlać. Szpinak umyć i poszatkować. Czosnek przecisnąć przez praskę i podsmażyć na oliwie. Na tej samej patelni podsmażyć startą cukinię (ok. 10 minut). W garnku na łyżce masła poddusić posiekany szpinak. Do garnka ze szpinakiem przełożyć cukinię oraz cebulę z czosnkiem. Następnie należy pokroić fetę w drobną kostkę. Do garnka z farszem dodać fetę oraz ricottę. Wszystko należy dokładnie wymieszać oraz doprawić do smaku. 



 Sos paprykowy:

-3 czerwone papryki
- papryczka chilli
-2 pomidory malinowe
-1 cebula
-1 ząbek czosnku
-1 łyżeczka cukru
-oliwa z oliwek
-sól, pieprz

Paprykę umyć, wyczyścić i pokroić w kostkę. Cebulę obrać i poszatkować, a czosnek przecisnąć przez prasę. Na oliwie z oliwek podsmażyć czosnek wraz z cebulą. Następnie dodać paprykę i smażyć ok. 10 minut. Jak papryka zmięknie dodać pomidory pokrojone w kostkę. Doprawić cukrem, solą i pieprzem. Smażyć jeszcze 5 minut. Gdy sos przestygnie należy go dokładnie zblenderować. 

Naleśniki podawać z farszem cukiniowym i sosem paprykowym.


Naleśniki z serem i dżemem mandarynkowym

16.9.16

 

Naleśniki:

-2 szklanki mąki pszennej
-2,5 szklanki mleka
-0,5 szklanki wody
-3 jajka
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-2 łyżki cukru
-1 łyżeczka cukru wanilinowego
-2 łyżki oleju

Do miski wbić jajka, dodać olej, cukier i zmiksować. Następnie należy dodawać mąkę, na zmianę z mlekiem ( 1 szklanka) tak aby powstała gęsta masa. Na końcu wlać większą część mleka (1,5 szklanki) oraz wodę. W ten sposób unikniemy grudek ;) Naleśniki smażymy na rozgrzanej patelni teflonowej przeznaczonej do naleśników z kroplą oleju. 

Nadzienie serowe:

-250g twarogu
-2 łyżki śmietany
-1 łyżka cukru pudru
-1 łyżeczka cukru wanilinowego

oraz dżem mandarynkowy

Do miski dodać ser, śmietanę oraz cukier, wszystko dokładnie wymieszać. Naleśniki podawać z serem i dżemem mandarynkowym. Gdyby takie połączenie okazało się za słodkie, można podać naleśniki ze świeżymi mandarynkami, będzie równie pyszne!


Szybki deser w środku tygodnia, czyli muffinek nigdy za dużo

1.9.16



Składniki:

porcja na 12 dużych muffinek
składniki suche:
-300g mąki pszennej
-1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
-140g cukru
składniki mokre:
-250 ml jogurtu naturalnego
-120ml oleju
-1 duże jajko
 
- garść malin
-parę śliwek pokrojonych w kostkę
-cukier puder do posypania

Do miski przesiać mąkę, proszek do pieczenia oraz cukier, wszystko wymieszać. W drugiej mniejszej miseczce roztrzepać mokre składniki, energicznie mieszając. Składniki obu misek połączyć ze sobą.
Formę do muffinek wyłożyć papilotkami, nałożyć ciasto do 1/3 wysokości. Następnie należy dodać do każdej muffinki 3 maliny i kawałek pokrojonej śliwki. Dodać resztę ciasta do muffinek, tak aby ciasto było do 3/4 wysokości. Piec 20 minut w temp. 170 stopni C ( po 5 minutach pieczenia włączyć termoobieg na 5 minut, aby muffiny wyrosły).