Jagodowa chmurka
29.7.16Malinowa chmurka, to ciasto znane i lubiane przez wszystkich. Dzisiaj postanowiłam maliny zamienić na jagody i borówki. Ciasto okazało się strzałem w dziesiątkę, znikające z blaszki w ekspresowym tempie. Podstawą ciasta jest spód, który jest czymś pomiędzy biszkoptem, a ciastem kruchym, następnie beza, bita śmietana oraz jagody z dużą ilością galaretki. To wszystko tworzy idealny połączenie, spróbujcie! Uwaga, ono uzależnia...
Spód:
-7 żółtek
-90g cukru
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-1 cukier wanilinowy
-200g mąki pszennej
-150g roztopionego masła
Zaczynamy od oddzielenia żółtek od białek. Żółtka wbijamy do miski, a białka zachowujemy do bezy.
Do żółtek dodajemy cukier i miksujemy do uzyskania puszystej masy. Masło roztapiamy w kąpieli wodnej, lekko ostudzone dodajemy powoli do żółtek i cukru, a następnie porcjami mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i cukrem wanilinowym. Masa powinna być dość gęsta. Blaszkę (29*35 cm) wykładamy papierem do pieczenia i rozsmarowujemy przygotowane ciasto. Pieczemy dwa takie spody ( składniki podane są na jeden spód, można również podwoić porcję, chociaż ciasto twardnieje czekając na pieczenie).
Beza:
-7 białek
-230g cukru
-płatki migdałowe
Białka ubijamy z dodatkiem soli na puszystą masę. Następnie dodajemy cukier porcjami i miksujemy 5 minut. Ubite białka wykładamy na przygotowane wcześniej ciasto, posypujemy płatkami migdałowymi i pieczemy ok. 25 minut w temp. 180 stopni C.
Bita śmietana:
- 1 l śmietany 36%
-2 śmietan fix
-2 łyżki cukru pudru
-1 cukier wanilinowy
Aby ubić bitą śmietanę bez problemów, szczególnie w gorące dni, najlepiej ubijać po 500 ml. Należy również ok pół godziny wcześniej włożyć bitą śmietanę do zamrażalnika. Bitą śmietanę ubijamy na najwyższych obrotach miksera. Gdy śmietana będzie ubita dodajemy cukier, fix, i ubijamy jeszcze chwilkę. Połowę bitej śmietany wykładamy na upieczony spód.
Masa owocowa:
-2 galaretki owoce leśne
-700g jagód/borówek
Galaretkę przygotowujemy według przepisu, do lekko stężałej galaretki dodajemy owoce i wstawiamy do lodówki, aż będzie lekko gęsta. Taką masę układamy na bitej śmietanie, następnie dodajemy znów bitą śmietanę i na górę drugi spód.
Uwagi: ciasto pracochłonne, ale wynagradza smakiem. Spody dobrze przygotować dzień wcześniej. Pamiętać o mocnym schłodzeniu śmietany. Smacznego!
1 komentarze
Jak smakowicie wygląda! Koniecznie sprawdzę przepis :)))
OdpowiedzUsuń