­

Placki jabłkowo-bananowe, wegańskie, bez pszenicy!

29.11.16


 Placki bananowo-jabłkowe to idealny dodatek do kawy, a do tego wegańskie, bez pszenicy :)


Składniki:
- 120 g mąki gryczanej
- 100 g mąki jaglanej
- 60 g mąki ryżowej
- 50 g mąki ziemniaczane
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 200 ml mleka roślinnego
- 200 g musu bananowego (zblendowane banany)
- 3 jabłka

Wszystkie suche składniki dodałam do miski. Mleko roślinne rozmieszałam z musem bananowym. Mokre składniki połączyłam z suchymi. Jabłka obrałam i ztarłam na tarce na grubych oczkach i dodałam do przygotowanej masy. Placki smażyłam na rozgrzanym oleju ok. 2 minut z każdej strony. Najlepiej smakuje z dżemem lub owocami ;)


Polędwiczki wieprzowe w sosie z zielonym pieprzem z purée cukiniowym

28.11.16

Moja propozycja na dzisiejszą kolację to polędwiczki wieprzowe w sosie z zielonym pieprzem z purée cukiniowym. Lekko pikantny sos z zielonym pieprzem idealnie pasuję do delikatnych, soczystych polędwiczek wieprzowych i kremowego purée nadając charakteru całej potrawie.


Purée cukiniowe:
- 4 cukinie
- 3 ugotowane ziemniaki
- 3 cebule
- 3 ząbki czosnku
- oliwa z oliwek
- gałka muszkatołowa
- sól
- pieprz

Cukinie dokładnie myję i kroję na półcentymetrowe talarki, które następnie smażę na niewielkiej ilości oliwy do momentu, gdy złapią złoty kolor.
Na tej samej patelni podsmażam cebulę i czosnek. Wszystkie składniki blenduję na gładką masę, którą przyprawiam gałką muszkatołową, solą i pieprzem wedle uznania.. 

Polędwiczki wieprzowe:
- 1 polędwiczka wieprzowa (ok. 500 g)
- oliwa z oliwek
- sól
- grubo mielony pieprz

Polędwiczkę myję, kroję na plastry o grubości około 2 cm i delikatnie rozgniatam dłonią. Doprawiam solą oraz świeżo zmielonym pieprzem, a następnie smażę na rozgrzanej oliwie przez około 3-4 minut z każdej strony, tak by mięso w środku pozostało przyjemnie różowe. Przed podaniem polędwiczka powinna odpocząć parę minut. 

Sos z zielonym pieprzem:
- 3 łyżki marynowanego zielonego pieprzu 
- 250 ml śmietanki kremówki
- kieliszek brandy

Na patelnię, na której smażyłem mięso wlewam kieliszek brandy i pozwalam, by brandy "zdjęło" smak z patelni. Po chwili dodaję pieprz i podgrzewam przez około minutę. Żeby dodać nieco więcej pikanterii część ziaren możecie rozgnieść. Na koniec wlewam śmietankę i redukuję na wolnym ogniu, tak by sos nabrał odpowiedniej konsystencji. 

Smacznego ;)


Muffinki wegańskie i bez pszenicy, czyli jak radzić sobie z nietolerancją pokarmową

2.11.16


Ostatnio po zrobieniu testu na nietolerancję pokarmową, okazało się, że mój organizm nie toleruje mleka krowiego, jajek oraz pszenicy.Początkowo w mojej głowie pojawiło się przerażenie, ale po miesiącu diety stwierdzam, że bez problemu można z tym żyć, a nawet wypieki smakują smacznie! Dzisiaj przepis na muffiny na mące jaglanej i ryżowej :)


Składniki:
- 1,5 szklanki mąki ryżowej
- 1 szklanka mąki jaglanej
- pół szklanki cukru 
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 150 ml oleju 
- 1 szklanka mleka roślinnego ( ja użyłam mleka ryżowego i kokosowego)
- mrożone maliny, jagody
- gruby cukier do udekorowania

Do miski dodałam mąkę ryżową, mąkę jaglaną, proszek do pieczenia i cukier. Wszystkie składniki wymieszałam. Do miski dodawałam na zmianę olej i mleko, następnie energicznie wymieszałam składniki. Formę na muffiny wyłożyłam papilotkami, a następnie wypełniłam ciastem w 1/3 wysokości i dodałam owoce. Na wierzch dodałam jeszcze po łyżce ciasta. Muffiny na mące jaglane i ryżowej nie będą rosły tak, jak muffiny na mące pszennej, dlatego można wypełnić papilotke w całej wysokości. Smacznego!