­

Ciasto z malinami i bezą / Raspberry meringue pie

26.12.16

Lekkie ciasto z kwaśnymi malinami i słodką bezą - jedno z moich ulubionych połączeń!
Ciasto jest naprawdę bardzo szybkie w przygotowaniu, co sprawia, że lubię je jeszcze bardziej ;)


 Spód:
- 370 g mąki pszennej
- 150 g cukru pudru
- 200 g masła
- 7 żółtek

Wszystkie składniki wrzucam do miski i energicznie zagniatam ręką, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Tortownicę o średnicy 30 cm wykładam papierem do pieczenia na którym rozkładam rozwałkowane ciasto. Spód piekę w temperaturze 180 st. C przez 20 minut (aż lekko się zarumieni).

Warstwa owocowa: 
- 2 słoiczki dżemu malinowego 
- 2 garści mrożonych malin

Przestudzony spód smaruję dżemem, na którym układam maliny.

Beza: 
- 7 białek 
- 150 g cukru pudru 
- 2 łyżki cukru białego
- szczypta soli
 - słonecznik i wiórki kokosowe do posypania

Do miski wbijam białka i zaczynając od niskich obrotów ubijam sztywną pianę. Jak tylko białka lekko się spienią dodaję szczyptę soli. Gdy piana jest już sztywna stopniowo dodaję po łyżce cukru dalej ubijając masę. Pamiętajcie, by następną łyżkę cukru dodać dopiero po dokładnym wymieszaniu poprzedniej! Bezę wykładam na malinową warstwę i posypuję słonecznikiem oraz wiórkami kokosowymi. Całość piekę 20-25 min w temperaturze 160 st. C. Po tym czasie zmniejszam temperaturę do 70 st. C i całość pozostawiam w piecu na kolejne 30 minut.

Smacznego ;)


Tarta z masłem orzechowym i bitą śmietaną/ Peanut Butter Tart

24.12.16

Tarta z masłem orzechowym i bitą śmietaną jest u mnie numerem jeden wśród świątecznych wypieków. W planach miałam zrobić zdjęcie całej tarty, jednak zanim się obejrzałam połowy już nie było ;) Tarta jest szybka w wykonaniu, więc jeśli jeszcze nie upiekliście słodkości na święta to nic straconego, jeszcze zdążycie :) 


Spód:
- 250 g mąki pszennej
- 125 g cukru
- 3 łyżki kakao
- szczypta soli
- 1 jajko
- 125g masła

Do miski przesiewam mąkę oraz dodaję resztę składników. Ciasto energicznie zagniatam i wykładam nim posmarowaną masłem formę do tarty. Na ciasto wykładam papier do pieczenia i wsypuję obciążnik (suchy groch, fasola, ryż). Ciasto piekę 20 minut w temperaturze 180 st. C. 

Nadzienie:
- 375 g serka Philadelphia (cream cheese)
- 300 g masła orzechowego
- pół szklanki cukru pudru

Wszystkie składniki wymieszałam mikserem do uzyskania jednolitej masy.
Wyłożyłam nadzienie na przestudzony spód. 

Bita śmietana:
- 500 ml śmietany kremówki
- 3 łyżki cukru
- 1 śmietanka fix 

dodatkowo:
- orzechy
- gorzka czekolada

Pół godziny przed ubijaniem śmietany włożyłam ją do zamrażalnika.  Śmietanę ubijałam na najwyższych obrotach miksera. Gdy śmietana się ubiła, dodałam cukier, śmietankę fix, i ubijałam ją jeszcze chwilkę. Bitą śmietanę rozsmarowałam na nadzieniu orzechowym i posypałam orzechami i startą gorzką czekoladą. 

Wesołych Świąt :)


Świateczne muffiny marchewkowe, wersja light :)

20.12.16

Święta coraz bliżej dlatego chciałabym Wam zaproponować korzenne muffiny marchewkowe! Są one doskonałą alternatywą dla tłustych świątecznych wypieków, a także pomysłem na świąteczny wypiek dla alergików :) 



Składniki suche:
- 1 marchewka
- 1 jabłko
- 1 szklanka mąki gryczanej
- 0,5 szklanki mąki jaglanej
- 4 łyżki cukru
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 0,5 łyżeczki cynamonu
- 0,25 łyżeczki imbiru
- 0,25 szklanki zmielonych nasion lnu
- 1 garść orzechów 
- cukier gruboziarnisty do posypania babeczek 

 Składniki mokre:
 - sok z 1 mandarynki
- 0,5 szklanki wody

Do miski wsypuję wszystkie składniki suche i dokładnie mieszam. Następnie dodaję składniki mokre i mieszam do utworzenie jednolitej masy (nie za długo). Formę do muffinek wykładam świątecznymi papilotkami i nakładam masę 'z górką', gdyż muffiny raczej nie urosną. Każdą muffinkę dekoruję cukrem gruboziarnistym. Piekę muffiny w temp. 180 st. C przez 25 minut. Smacznego!


Placki jabłkowo-bananowe, wegańskie, bez pszenicy!

29.11.16


 Placki bananowo-jabłkowe to idealny dodatek do kawy, a do tego wegańskie, bez pszenicy :)


Składniki:
- 120 g mąki gryczanej
- 100 g mąki jaglanej
- 60 g mąki ryżowej
- 50 g mąki ziemniaczane
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 200 ml mleka roślinnego
- 200 g musu bananowego (zblendowane banany)
- 3 jabłka

Wszystkie suche składniki dodałam do miski. Mleko roślinne rozmieszałam z musem bananowym. Mokre składniki połączyłam z suchymi. Jabłka obrałam i ztarłam na tarce na grubych oczkach i dodałam do przygotowanej masy. Placki smażyłam na rozgrzanym oleju ok. 2 minut z każdej strony. Najlepiej smakuje z dżemem lub owocami ;)


Polędwiczki wieprzowe w sosie z zielonym pieprzem z purée cukiniowym

28.11.16

Moja propozycja na dzisiejszą kolację to polędwiczki wieprzowe w sosie z zielonym pieprzem z purée cukiniowym. Lekko pikantny sos z zielonym pieprzem idealnie pasuję do delikatnych, soczystych polędwiczek wieprzowych i kremowego purée nadając charakteru całej potrawie.


Purée cukiniowe:
- 4 cukinie
- 3 ugotowane ziemniaki
- 3 cebule
- 3 ząbki czosnku
- oliwa z oliwek
- gałka muszkatołowa
- sól
- pieprz

Cukinie dokładnie myję i kroję na półcentymetrowe talarki, które następnie smażę na niewielkiej ilości oliwy do momentu, gdy złapią złoty kolor.
Na tej samej patelni podsmażam cebulę i czosnek. Wszystkie składniki blenduję na gładką masę, którą przyprawiam gałką muszkatołową, solą i pieprzem wedle uznania.. 

Polędwiczki wieprzowe:
- 1 polędwiczka wieprzowa (ok. 500 g)
- oliwa z oliwek
- sól
- grubo mielony pieprz

Polędwiczkę myję, kroję na plastry o grubości około 2 cm i delikatnie rozgniatam dłonią. Doprawiam solą oraz świeżo zmielonym pieprzem, a następnie smażę na rozgrzanej oliwie przez około 3-4 minut z każdej strony, tak by mięso w środku pozostało przyjemnie różowe. Przed podaniem polędwiczka powinna odpocząć parę minut. 

Sos z zielonym pieprzem:
- 3 łyżki marynowanego zielonego pieprzu 
- 250 ml śmietanki kremówki
- kieliszek brandy

Na patelnię, na której smażyłem mięso wlewam kieliszek brandy i pozwalam, by brandy "zdjęło" smak z patelni. Po chwili dodaję pieprz i podgrzewam przez około minutę. Żeby dodać nieco więcej pikanterii część ziaren możecie rozgnieść. Na koniec wlewam śmietankę i redukuję na wolnym ogniu, tak by sos nabrał odpowiedniej konsystencji. 

Smacznego ;)


Muffinki wegańskie i bez pszenicy, czyli jak radzić sobie z nietolerancją pokarmową

2.11.16


Ostatnio po zrobieniu testu na nietolerancję pokarmową, okazało się, że mój organizm nie toleruje mleka krowiego, jajek oraz pszenicy.Początkowo w mojej głowie pojawiło się przerażenie, ale po miesiącu diety stwierdzam, że bez problemu można z tym żyć, a nawet wypieki smakują smacznie! Dzisiaj przepis na muffiny na mące jaglanej i ryżowej :)


Składniki:
- 1,5 szklanki mąki ryżowej
- 1 szklanka mąki jaglanej
- pół szklanki cukru 
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 150 ml oleju 
- 1 szklanka mleka roślinnego ( ja użyłam mleka ryżowego i kokosowego)
- mrożone maliny, jagody
- gruby cukier do udekorowania

Do miski dodałam mąkę ryżową, mąkę jaglaną, proszek do pieczenia i cukier. Wszystkie składniki wymieszałam. Do miski dodawałam na zmianę olej i mleko, następnie energicznie wymieszałam składniki. Formę na muffiny wyłożyłam papilotkami, a następnie wypełniłam ciastem w 1/3 wysokości i dodałam owoce. Na wierzch dodałam jeszcze po łyżce ciasta. Muffiny na mące jaglane i ryżowej nie będą rosły tak, jak muffiny na mące pszennej, dlatego można wypełnić papilotke w całej wysokości. Smacznego! 



Tarta z ricottą, malinami i jagodami

3.10.16

 Tarta z ricottą, malinami i jagodami, to bardzo szybkie ciasto. 
Idealne do popołudniowej kawy w środku tygodnia ;)


Spód:
- 300 g mąki pszennej
- 150 g zimnego masła
- 2 jajka
- 1,5 opakowania cukru wanilinowy
- 2 łyżki mleka
Do miski przesiałam mąkę pszenną, dodałam pokrojone w kostkę masło, cukier wanilinowy, jajka oraz 2 łyżki zimnego mleka. Ciasto energicznie zagniotłam do uzyskania jednolitej konsystencji. Przygotowałam formę do tarty o średnicy 30 cm, posmarowałam masłem i wykleiłam dokładnie ciastem. Spód wstawiłam do lodówki na ok. 30 min. Na ciasto wyłożyłam papier do pieczenia i wsypałam suchy ryż/groch/fasolę (obciążnik, aby ciasto się nie unosiło).
Ciasto z obciążnikiem piekłam ok. 12 minut w temp. 170 st. C , a następnie ściągnęłam papier z ryżem i piekłam 8 minut, aż ciasto będzie lekko przypieczone.
Masa serowa:
- 375 g ricotty
- 3 jajka
- 80 g cukru pudru
- 10 g cukru wanilinowego
- 1 łyżka soku z cytryny

- 250 g mrożonych malin
- 50 g mrożonych jagód
- wiórki kokosowe
- biała czekolada

Wszystkie składniki dodałam do miski i zmiksowałam na gładką masę ( miksować krótko, tylko do połączenia się składników). Masę serową wylałam na podpieczony spód, następnie poukładałam owoce oraz przyozdobiłam wiórkami kokosowymi i startą białą czekoladą.
 Ciasto piekłam w temp. 170 st. C przez 45 minut. Smacznego!


Placki z cukinii i marchewki

29.9.16


Placki z cukinii i marchewki to bardzo zdrowe a zarazem szybkie danie. Polecam wypróbować na obiad lub szybką przekąskę, idealne również do lunch-boxa, zarówno na zimno jak i na ciepło.




Składniki:
- 2 duże marchewki
- 2 cukinie
- 2 duże jajka lub 3 małe
- 8 łyżek mąki
- zielona pietruszka
- sól, pieprz
- olej do smażenia




Cukinię starłam na tarce na dużych oczkach, wsypałam do durszlaka, posypałam solą i zostawić na 15 minut, aż cukinia puści wodę. W tym czasie obrałam marchewkę,  na grubych oczkach. Po 15 minutach odcisnęłam cukinię z wody. Do garnka wsypałam cukinię, marchewkę, pietruszkę. Następnie wbiłam jajka i wsypywałam po łyżce mąki mieszając dużą łyżką. Placki smażyłam na rozgrzanym oleju do zrumienienia z każdej strony. Następnie placki odsączyłam na ręczniku papierowym z nadmiaru oleju. Placki najlepiej smakują z lekkim sosem czosnkowym.

Sos czosnkowy:
- 200 g jogurtu natruralnego
- 1 ząbek czosnku
- szczypta słodkiej papryki
- sól
- pieprz
- słodka papryka

Do jogurtu naturalnego dodałam przeciśnięty przez praskę czosnek. 
Doprawiłam słodką papryką, solą i pieprzem do smaku.



Tarta z malinami i białą czekoladą

23.9.16


Spód:

-300g mąki pszennej
-150g zimnego masła
-2 jajka
-1,5 opakowania cukru wanilinowy
-2 łyżki mleka

Do miski przesiać mąkę pszenną, dodać pokrojone w kostkę masło, cukier wanilinowy, jajka oraz 2 łyżki zimnego mleka. Ciasto energicznie zagnieść do uzyskania jednolitej konsystencji. Przygotować formę do tarty o średnicy 30 cm, posmarować masłem i wykleić dokładnie ciastem. Wstawić do lodówki na ok. 30 min. Na ciasto wyłożyć papier do pieczenia i wsypać surowy ryż/groch/fasolę (obciążnik, aby ciasto się nie unosiło).
Ciasto z obciążnikiem piec ok. 12 minut w temp. 170 stopni Celsjusza, a następnie ściągnąć papier z ryżem i piec 8 minut, aż ciasto będzie lekko przypieczone.

Nadzienie:

-250g śmietanki 30%
-125g białej czekolady
-3 duże jajka
-250g mrożonych malin

Białą czekoladę połamać na kostki, wrzucić do garnka i rozpuścić w kąpieli wodnej. Następnie należy dolewać śmietankę cały czas mieszając. Do nadzienia wbić jajka i zmiksować. Na podpieczony spód wyłożyć maliny, zalać masą czekoladowo-śmietanową i piec w temperaturze 170 stopni C przez 20 minut. 




Chleb pszenno-żytni na zakwasie

21.9.16


 Dzisiaj bardzo prosty i szybki przepis na chleb pszenno-żytni na zakwasie. Chrupiąca skórka, pełnoziarnisty środek tworzy idealne i przede wszystkim zdrowe połączenie. Często nie zdajemy sobie sprawy ile składników, w tym większość niepotrzebnych zawiera pieczywo z ciasta mrożonego. Przede wszystkim są to: barwniki, emulgatory, spulchniacze.Dlatego warto poświęcić trochę czasu na wypiek domowego, zdrowego chleba.





Jak przygotować zakwas: 


-można dostać od znajomego
-wyhodować samemu

Zakwas należy hodować 5 dni, potrzebne nam będą: 
-250g mąki żytniej
-250 ml ciepłej wody (ok. 30-40 stopni C)


Pierwszego dnia do wyparzonego słoika dodać 50g mąki i 50ml ciepłej wody i wymieszać. Zakwas przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce. Następnego dnia dodać kolejną porcję: 50g mąki i 50 ml ciepłej wody i porządnie wymieszać. Czynność należy powtarzać łącznie przez 5 dni. Po 5 dniach zakwas jest gotowy i możemy go użyć do wypieku chleba. 

A teraz przepis na chleb:

Składniki:

-1 kg mąki pszennej tortowej
-0,5 kg mąki żytniej typ 720
- 1 szklanka mieszanki: płatki owsiane, siemię lniane, otręby
-0,75 szklanki słonecznika
-0,5 szklanki pestek dyni
-0,5l letniej wody
-5 łyżeczek soli
-4 łyżki zakwasu
Suche produkty wymieszać, dodać zakwas i wodę, wyrobić drewnianą łyżką. Odłożyć 4 łyżki do słoika (zakwas można przechowywać 2 tygodnie w lodówce). Ciasto rozłożyć na dwie foremki keksowe, przykryć ścierką i odstawić na 8-10h. Piec w temperaturze 200 stopni C przez 1 godzinę.



Naleśniki z cukinią i szpinakiem oraz domowym sosem paprykowym

19.9.16

Pod koniec lata pojawiają się w sklepach piękne i czerwone papryki oraz najświeższe cukinie. Korzystając z okazji przygotowałam naleśniki z tartą cukinią, szpinakiem, fetą i serkiem białym oraz domowej roboty sosem paprykowym.


Naleśniki (link do przepisu)

Farsz:

- 3 cukinie
-paczka świeżego szpiaaku (250g)
-2 ząbki czosnku-
- 150g ricotty
-100g fety
-sól, pieprz do smaku
-oliwa z oliwek 
-1 łyżka masła

Cukinię należy umyć i zetrzeć na tarce, następnie posolić i odstawić na 15 minut. Gdy cukinia puści wodę, należy ją odlać. Szpinak umyć i poszatkować. Czosnek przecisnąć przez praskę i podsmażyć na oliwie. Na tej samej patelni podsmażyć startą cukinię (ok. 10 minut). W garnku na łyżce masła poddusić posiekany szpinak. Do garnka ze szpinakiem przełożyć cukinię oraz cebulę z czosnkiem. Następnie należy pokroić fetę w drobną kostkę. Do garnka z farszem dodać fetę oraz ricottę. Wszystko należy dokładnie wymieszać oraz doprawić do smaku. 



 Sos paprykowy:

-3 czerwone papryki
- papryczka chilli
-2 pomidory malinowe
-1 cebula
-1 ząbek czosnku
-1 łyżeczka cukru
-oliwa z oliwek
-sól, pieprz

Paprykę umyć, wyczyścić i pokroić w kostkę. Cebulę obrać i poszatkować, a czosnek przecisnąć przez prasę. Na oliwie z oliwek podsmażyć czosnek wraz z cebulą. Następnie dodać paprykę i smażyć ok. 10 minut. Jak papryka zmięknie dodać pomidory pokrojone w kostkę. Doprawić cukrem, solą i pieprzem. Smażyć jeszcze 5 minut. Gdy sos przestygnie należy go dokładnie zblenderować. 

Naleśniki podawać z farszem cukiniowym i sosem paprykowym.


Naleśniki z serem i dżemem mandarynkowym

16.9.16

 

Naleśniki:

-2 szklanki mąki pszennej
-2,5 szklanki mleka
-0,5 szklanki wody
-3 jajka
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-2 łyżki cukru
-1 łyżeczka cukru wanilinowego
-2 łyżki oleju

Do miski wbić jajka, dodać olej, cukier i zmiksować. Następnie należy dodawać mąkę, na zmianę z mlekiem ( 1 szklanka) tak aby powstała gęsta masa. Na końcu wlać większą część mleka (1,5 szklanki) oraz wodę. W ten sposób unikniemy grudek ;) Naleśniki smażymy na rozgrzanej patelni teflonowej przeznaczonej do naleśników z kroplą oleju. 

Nadzienie serowe:

-250g twarogu
-2 łyżki śmietany
-1 łyżka cukru pudru
-1 łyżeczka cukru wanilinowego

oraz dżem mandarynkowy

Do miski dodać ser, śmietanę oraz cukier, wszystko dokładnie wymieszać. Naleśniki podawać z serem i dżemem mandarynkowym. Gdyby takie połączenie okazało się za słodkie, można podać naleśniki ze świeżymi mandarynkami, będzie równie pyszne!


Szybki deser w środku tygodnia, czyli muffinek nigdy za dużo

1.9.16



Składniki:

porcja na 12 dużych muffinek
składniki suche:
-300g mąki pszennej
-1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
-140g cukru
składniki mokre:
-250 ml jogurtu naturalnego
-120ml oleju
-1 duże jajko
 
- garść malin
-parę śliwek pokrojonych w kostkę
-cukier puder do posypania

Do miski przesiać mąkę, proszek do pieczenia oraz cukier, wszystko wymieszać. W drugiej mniejszej miseczce roztrzepać mokre składniki, energicznie mieszając. Składniki obu misek połączyć ze sobą.
Formę do muffinek wyłożyć papilotkami, nałożyć ciasto do 1/3 wysokości. Następnie należy dodać do każdej muffinki 3 maliny i kawałek pokrojonej śliwki. Dodać resztę ciasta do muffinek, tak aby ciasto było do 3/4 wysokości. Piec 20 minut w temp. 170 stopni C ( po 5 minutach pieczenia włączyć termoobieg na 5 minut, aby muffiny wyrosły). 




Raspberry meringue pie, czyli tarta z kremem malinowym i bezą

25.8.16

Słodycz bezy, kwaśne nadzienie oraz maślany spód stanowi idealne połączenie, które zachwyci niejednego z nas. Jest to malinowa wersja klasycznej tarty cytrynowej z lemon curd.


Spód:

-220g mąki pszennej
-120g masła
-2 żółtka
-1 cukier wanilinowy
-1 łyżka wody


 Do miski przesiać mąkę, dodać cukier wanilinowy, masło pokrojone w kostkę oraz żółtka. Na koniec dodać łyżkę wody.  Ciasto energicznie zagnieść do uzyskania jednolitej masy.  Przygotować formę do tarty o średnicy 30 cm, posmarować ją masłem i wykleić dokładnie ciastem. Wstawić do lodówki na ok. 30 min. Na ciasto wyłożyć papier do pieczenia i wsypać surowy ryż/groch/fasolę (obciążnik, aby ciasto się nie unosiło. Takie obciążniki można używać wielokrotnie) Ciasto z obciążnikiem należy piec ok. 10 minut w temp. 170 stopni Celsjusza, a następnie ściągnąć papier z ryżem i piec 5 minut, aż ciasto będzie lekko przypieczone.

 Malinowy curd:

-600g malin
-sok z 1 cytryny
-185g drobnego cukru
-6 łyżek mąki kukurydzianej
-5 żółtek
-75g masła

Świeże maliny opłukać i wysuszyć, a jeżeli używamy mrożonych to należy je rozmrozić. Maliny włożyć do miski, dodać 100ml wody i dokładnie zmiksować. Następnie należy wcisnąć sok z 1 cytryny, wsypać cukier puder i zacząć podgrzewać, często mieszając. W tym czasie wsypywać przez sitko po 1 łyżce mąki kukurydzianej ciągle mieszając (aby nie powstały grudki). 
Po zagotowaniu kremu gotować jeszcze przez 2-3 minuty. Krem zdjąć z ognia, i dodawać po 1 żółtku, ciągle mieszając, następnie dodać masło pokrojone w kostkę i poczekać do rozpuszczenia. 
Gotowy krem można wylać na podpieczony spód tarty. 

Beza:

-5 białek
-250g cukru 

Do miski wlać białka i zacząć ubijać bezę od wolnych obrotów, a jak białka się lekko spienią, to dodać szczyptę soli. Ubić białka na sztywno, potem należy stopniowo dodawać po łyżce cukru. Kolejną łyżkę cukru można dodać dopiero po dokładnym rozpuszczeniu poprzedniej. Bezę wyłożyć na mus malinowy i piec 20-25 min w temperaturze 160 stopni C. Potem zmniejszyć temp. do 60 stopni C i suszyć bezę 20 minut.



Tarta z masą śmietanową i śliwkami, pychota!

11.8.16

Korzystając z sezonu na śliwki, upiekłam rozpływającą się w ustach tartę ze śliwkami
 i masą śmietanowo-jogurtową :)



Spód:

-300g mąki
-150g masła
-90g cukru pudru
-2 żółtka
-1 łyżka wody
-1 łyżka śmietany

 Do miski przesiać mąkę, dodać cukier puder, masło pokrojone w kostkę oraz żółtka. Na koniec dodać łyżkę wody i śmietany. Ciasto energicznie zagnieść do uzyskania jednolitej masy. Ciasto podzielić
na części 2/3 i 1/3.  Przygotować formę do tarty o średnicy 30 cm, posmarować ją masłem i wykleić dokładnie ciastem(2/3 ciasta). Wstawić do lodówki na ok. 30 min. Na ciasto wyłożyć papier do pieczenia i wsypać surowy ryż/groch/fasolę (obciążnik, aby ciasto się nie unosiło. Takie obciążniki można używać wielokrotnie)
Ciasto z obciążnikiem należy piec ok. 10 minut w temp. 170 stopni Celsjusza, a następnie ściągnąć papier z ryżem i piec 5 minut, aż ciasto będzie lekko przypieczone.


Masa śmietanowo-jogurtowa:

-230g śmietany 12%
-100g jogurtu naturalnego
-90g cukru
-2 jajka
-1,5 łyżki mąki
-800g śliwek bez pestek
-garść malin

Do miski wlać śmietanę oraz jogurt naturalny, dodać cukier oraz 2 jajka- wszystko energicznie wymieszać. Mąkę dodawać porcjami przesiewając przez sitko (po każdej porcji mąki mieszamy,
żeby nie zrobiły się grudki ;).

Na podpieczony spód ułożyć śliwki( skórką do dołu) i zalać masą śmietanowo-jogurtową. Ułożyć na górze garść malin. Na koniec zrobić kratkę z 1/3 ciasta, które nam zostało. Ciasto należy piec 35 minut w temperaturze 170 stopni Celsjusza. Smacznego!




Jogurtowe ze śliwkami!

31.7.16

 
Czasami najszybsze i najprostsze rozwiązanie jest najlepsze! Tak też jest w wypadku ekspresowego jogurtowego ze śliwkami, które rozpływa się w ustach, jednocześnie uzależniając...



Składniki:

-500g mąki pszennej
-3 łyżeczki proszku do pieczenia
-300g masła
-5 jajek
-280g cukru
-250g jogurtu naturalnego
- 1 cukier wanilinowy

-700g wypestkowanych śliwek
-50g malin
50g jagód

Śliwki umyć, wypestkować.
 Masło utrzeć z cukrem na puszystą masę. Następnie dodawać po jednym jajku, ciągle miksując. Do miski przesiać mąkę, dodać proszek do pieczenia. Kolejno dodawać na przemian mąkę z jogurtem naturalnym. Blaszkę (29*35cm) posmarować masłem i wyścielić papierem do pieczenia. Masę wylać na blaszkę, poukładać śliwki, lekko je wciskając w masę. Na koniec poukładać maliny i jagody. Ciasto piec w temp. 170 stopni C przez 45 min. Smacznego!


 

Jagodowa chmurka

29.7.16

Malinowa chmurka, to ciasto znane i lubiane przez wszystkich. Dzisiaj postanowiłam maliny zamienić na jagody i borówki. Ciasto okazało się strzałem w dziesiątkę, znikające z blaszki w ekspresowym tempie. Podstawą ciasta jest spód, który jest czymś pomiędzy biszkoptem, a ciastem kruchym, następnie beza, bita śmietana oraz jagody z dużą ilością galaretki. To wszystko tworzy idealny połączenie, spróbujcie! Uwaga, ono uzależnia...


Spód: 

-7 żółtek
-90g cukru
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-1 cukier wanilinowy
-200g mąki pszennej
-150g roztopionego masła

Zaczynamy od oddzielenia żółtek od białek. Żółtka wbijamy do miski, a białka zachowujemy do bezy. 
Do żółtek dodajemy cukier i miksujemy do uzyskania puszystej masy. Masło roztapiamy w kąpieli wodnej, lekko ostudzone dodajemy powoli do  żółtek i cukru, a następnie porcjami mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i cukrem wanilinowym. Masa powinna być dość gęsta. Blaszkę (29*35 cm) wykładamy papierem do pieczenia i rozsmarowujemy przygotowane ciasto.  Pieczemy dwa takie spody ( składniki podane są na jeden spód, można również podwoić porcję, chociaż ciasto twardnieje czekając na pieczenie).

Beza:

-7 białek
-230g cukru
-płatki migdałowe

Białka ubijamy z dodatkiem soli na puszystą masę. Następnie dodajemy cukier porcjami i miksujemy 5 minut. Ubite białka wykładamy na przygotowane wcześniej ciasto, posypujemy płatkami migdałowymi i pieczemy ok. 25 minut w temp. 180 stopni C. 

Bita śmietana:

- 1 l śmietany 36% 
-2 śmietan fix 
-2 łyżki cukru pudru
-1 cukier wanilinowy

Aby ubić bitą śmietanę bez problemów, szczególnie w gorące dni, najlepiej ubijać po 500 ml. Należy również ok pół godziny wcześniej włożyć bitą śmietanę do zamrażalnika. Bitą śmietanę ubijamy na najwyższych obrotach miksera. Gdy śmietana będzie ubita dodajemy cukier, fix, i ubijamy jeszcze chwilkę. Połowę bitej śmietany wykładamy na upieczony spód. 

Masa owocowa:

-2 galaretki owoce leśne
-700g jagód/borówek

Galaretkę przygotowujemy według przepisu, do lekko stężałej galaretki dodajemy owoce i wstawiamy do lodówki, aż będzie lekko gęsta. Taką masę układamy na bitej śmietanie, następnie dodajemy znów bitą śmietanę i na górę drugi spód. 

Uwagi: ciasto pracochłonne, ale wynagradza smakiem. Spody dobrze przygotować dzień wcześniej. Pamiętać o mocnym schłodzeniu śmietany. Smacznego!




Tarta z czereśniami, budyniem i galaretką

30.6.16

Przepyszna tarta z czereśniami, budyniem i galaretką jest idealnym połączeniem na upalny podwieczorek.
Na drzewie czerwienią się już czereśnie, dlatego postanowiłam wykorzystać je do mojej ulubionej tarty, którą w ciągu roku przygotowuję z innymi owocami (także mrożonymi). Delikatny waniliowy spód, zimny budyń, świeże czereśnie i galaretką, prostota, jednak ciężko odejść od talerza... :)



Spód:

-250g mąki pszennej
-125g zimnego masła
-1 jajko
-1 cukier wanilinowy
-1 łyżka zimnego mleka

Do miski przesiewamy mąkę pszenną, dodajemy pokrojonego w kostkę masło, cukier wanilinowy, jajko oraz łyżkę zimnego mleka. Ciasto energicznie zagniatamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Przygotowujemy formę do tarty o średnicy 30 cm, smarujemy ją masłem i wyklejamy dokładnie ciastem. Wstawiamy do lodówki na ok. 30 min. Na ciasto wykładamy papier do pieczenia i wsypujemy surowy ryż/groch/fasolę (obciążnik, aby ciasto się nie unosiło. Takie obciążniki można używać wielokrotnie)
Ciasto z obciążnikiem pieczemy ok. 12 minut w temp. 170 stopni Celsjusza, a następnie ściągamy papier z ryżem i pieczemy 8 minut, aż ciasto będzie lekko przypieczone.

Masa budyniowa: 

-60g budyniu śmietankowego bez cukru
-650 ml mleka
-4 łyżki cukru
-1 łyżeczka mąki pszennej
-25g zimnego masła

Z przygotowanego mleka odlewamy 3/4 szklanki i rozpuszczamy w niej budyń, dodajemy mąkę pszenną, cukier, starając się uzyskać jednolitą konsystencję. Większą część mleka gotujemy i wlewamy zawartość szklanki do gotującego się mleka, energicznie mieszając, aby nie zrobiły się grudki.
Budyń zostawiamy do ostudzenia. 

Galaretka:

-650g wody
-2 galaretki

Do gorącej wody wsypujemy galaretki i mieszamy aż do całkowitego rozpuszczenia, studzimy. 

Czereśnie:

-750g świeżych czereśni wypestkowanych

Na upieczony spód wykładamy budyń, układamy czereśnie i zalewamy galaretką. Ciasto wstawiamy do lodówki najlepiej na całą noc. Smacznego!

 



Placki na kefirze z truskawkami

16.6.16


Dzisiaj proponuję Wam na drugie śniadanie placki na kefirze z truskawkami, idealnie puszyste :)
Doskonale pasują do południowej kawy, lub na lekki obiad, czy nawet jako zdrowa przekąska do meczu!



Składniki:

-1,5 szklanki mąki pszennej
-2 łyżeczki proszku do pieczenia
 -3 łyżki cukru
-1 łyżeczka cukru wanilinowego
-pół szklanki mleka
-3/4 szklanki kefiru
-2 jajka
  -3 łyżki oleju
-truskawki
 
Suche składniki mieszamy razem w misce. Do garnka wbijamy 2 jajka oraz kefir i miksujemy. Następnie dodajemy porcjami suche składniki, aż do uzyskania gęstej konsystencji. Na koniec dodajemy mleko oraz olej. Możemy dodać pokrojone w plasterki truskawki do smażenia, lub udekorować po usmażeniu ( łatwiejsza wersja :) Smacznego! 


Tortilla domowa w roli głównej, czyli idealny dodatek do meczu podczas EURO 2016 :)

13.6.16


Tortilla, najłatwiej kupić gotową w sklepie, ale nie idźmy na łatwiznę! Dzisiaj proponuję przepis na domową tortillę, która wcale nie zajmuje dużo czasu w przygotowaniu ;) A do meczu pasuje idealnie!


Składniki:

domowe tortille (5 sztuk)

-250g mąki pszennej
-1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
-140 ml gorącej wody (1 minutę po ugotowaniu)
-1,5 łyżki oliwy
-sól

Do miski dodajemy mąkę, proszek do pieczenia, sól oraz oliwę i szybko zagniatamy, następnie dodajemy porcjami bardzo gorącej wody! (Bardzo ważny aspekt-woda musi być gorąca) Ciasto wyrabiamy ok. 6 minut, potem odkładamy na chwilę, przykrywając je ściereczką (15 minut). Ciasto dzielimy na 5 małych kuleczek i rozwałkowujemy na cienkie placki. Placki smażymy na mocno rozgrzanej patelni po 30 sekund z każdej strony ( kolejny ważny element wykonania tortilli- dzięki którym płatki będą miękkie i będzie się dało zawinąć w nie farsz ;) Po usmażeniu odkładamy płatki tortilli na talerz i przykrywamy wilgotną ściereczką


Farsz:

-pierś z kurczaka
-pomidory
-pomidory suszone
-avokado
zielona cebulka

sos czosnkowy:

-mały jogurt naturalny
-łyżka majonezu
-2 ząbki czosnku
-słodka papryka w proszku
-sól, pieprz





Muffiny z truskawkami, białą czekoladą, czyli pomysł na szybki deser :)

12.6.16


 Dzisiaj miała być tarta, ale gdy czasu niewiele (szczególnie w trakcie sesji) proponuję Wam ekspresowe muffiny z truskawkami. Idealnie pasują do kawy i książki np. z farmakologi ;D


Składniki:

porcja na 12 dużych muffinek

składniki suche:
-300g mąki pszennej
-1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
-110g cukru

składniki mokre:
-125 ml mleka
-125 ml jogurtu naturalnego
-120ml oleju
-1 duże jajko
 
-230g truskawek
-80g białej czekolady
-cukier gruboziarnisty

Do miski odważamy mąkę, proszek do pieczenia oraz cukier i mieszamy. W drugiej mniejszej miseczce roztrzepujemy mokre składniki, energicznie mieszając. Składniki obu misek łączymy ze sobą. Na koniec dodajemy pokrojoną w drobną kostkę białą czekoladę i truskawki. Formę do muffinek wyścielamy papilotkami i nakładamy masę do 3/4 wysokości. Muffiny posypujemy cukrem gruboziarnistym. Smacznego!